نام كرونا از كجا آمده است؟

روش سئو: ویروس ها و بیماری بدون هدف نامگذاری نمی شوند، بلكه برای نامگذاری آنها روند خاصی طی می شود و هدفی در آن نهفته است.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا، کروناویروس، نامی رسمی است که به گروهی از ویروس های عامل بیماری های تنفسی در انسان اطلاق می شود اما تازه ترین نوع این ویروس که عامل شیوع بیماری کووید- ۱۹ است، “کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲” (SARS-CoV-2) نام دارد.
شاید گسترش این ویروس در سراسر جهان، این سوال را در ذهن خیلی از مردم شکل دهد که نام این ویروس از کجا ریشه می گیرد.
کروناویروس، از واژه لاتین “corona” به مدلول “تاج” مشتق شده که خود این واژه نیز از یک واژه یونانی وام گرفته شده است. این نام توسط جون آلمیدا و دیوید تیرل دو دانشمندی که برای نخستین بار کروناویروسهای انسانی را مشاهده و مطالعه کردند، گذاشته شده است. این کلمه نخستین بار در سال ۱۹۶۸ توسط گروهی از ویروس شناسان در نشریه “نیچر” برای این خانواده جدید ویروس ها به کار برده شد. این نام به شکل و ظاهر ویروس زیر میکروسکوپ اشاره دارد که برآمدگی های بزرگ اطراف آن “تاج خورشیدی” را در ذهن تداعی می کند. این برآمدگی ها که پپلومر(peplomer) نام دارند، پروتئین های روی سطح ویروس هستند. به همین ترتیب به “تاج خورشیدی” نیز به سبب شکل ظاهری تاج مانندی که دارد، کرونا(corona) گفته می شود.

چرا نام ویروس و بیماری با یکدیگر تفاوت دارند؟
ویروس ها و بیماری هایی که پدید می آورند، اغلب اسامی متفاوتی دارند. برای مثال، “اچ آی وی”(HIV)، نام ویروسی است که سبب بروز بیماری “ایدز” (AIDS) می شود. مردم معمولا نام بیماری را می شناسند اما نام ویروس عامل آنرا نمی دانند.
روند و هدف نام گذاری ویروس ها و بیماری ها، با یکدیگر تفاوت دارند. نام ویروس ها، بر طبق ساختار ژنتیکی آنها انتخاب می شود تا به سهولت آزمایش های تشخیصی، کشف واکسن ها و داروها کمک نماید. ویروس شناسان و جامعه علمی، کار نامگذاری را انجام می دهند و ویروس ها، توسط “کمیته بین المللی طبقه بندی ویروس ها”(ICTV) نام گذاری می شوند.
بیماری ها برای ایجاد بحث در مورد پیش گیری از بیماری، گسترش، انتقال، شدت و درمان آن نامگذاری می شوند. آمادگی برای بیماری های انسانی و واکنش در مقابل آن نیز در حوزه وظایف “سازمان جهانی بهداشت” (WHO) تعریف شده است؛ در نتیجه بیماری ها رسما توسط این سازمان نامگذاری می شوند.

نامگذاری کووید- ۱۹
کمیته بین المللی طبقه بندی ویروس ها در ۱۱ فوریه سال ۲۰۲۰، نام “کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲″(SARS-CoV-2) را برای این ویروس جدید انتخاب نمود. دلیل انتخاب این نام این بود که ویروس مورد نظر، با کروناویروس عامل شیوع “سارس”(SARS) در سال ۲۰۰۳ مرتبط می باشد اما دو ویروس به رغم وجود این ارتباط، با یکدیگر متفاوت هستند.
سازمان جهانی بهداشت در ۱۱ فوریه سال ۲۰۲۰ و به دنبال دستورالعمل های انتشار یافته توسط “سازمان بهداشت جهانی حیوانات”(OIE) و “سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد” یا “فائو”(FAO)، کووید-۱۹ را بعنوان نام این بیماری برگزید. سازمان جهانی بهداشت و کمیته بین المللی طبقه بندی ویروس ها، هم در مورد نامگذاری ویروس و هم نامگذاری بیماری، اتفاق نظر داشتند.
نهایتا اسامی رسمی اعلام شده برای این بیماری، “کووید-۱۹″(COVID-19) و برای ویروس عامل آن، “کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲” (SARS-CoV-2) اعلام شدند.

منبع: