نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس كرونا

روش سئو: از زمان شیوع بیماری كووید-۱۹ تابحال ربات های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان ها و انجام خیلی از كارها توسعه داده شده اند، كه طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می پردازیم.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، در شرایط اخیر که ویروس کرونا در تمام جهان سرک کشیده و افراد بسیاری به سبب مبتلاشدن به این ویروس خطرناک جان خودرا از دست داده اند، استفاده از ربات ها می تواند چاره خوبی برای انجام امور باشد. استفاده از ربات ها بعنوان یکی از زیرمجموعه های پزشکی ازراه دور می تواند گسترش کروناویروس را در بین کادر درمان کم کند. این کار علاوه بر کاهش نیاز به استفاده از تجهیزات محافظتی مانند ماسک، ایمنی کسانی را که در بیمارستان کار می کنند، می افزاید و توانایی ادامه کار را برای آنها فراهم می آورد.
۱. سگ های رباتیک شرکت “بوستون داینامیکز”(Boston Dynamics)

شرکت “بوستون داینامیکز”(Boston Dynamics)، سگ های رباتیک خودرا برای خدمت رسانی طی دوره شیوع کروناویرس، در اختیار بیمارستان ها گذاشته است. این ربات چهارپا هم اکنون در حال کمک به کادر درمانی “بیمارستان زنان بریگام”(BWH) است تا با کمک به درمان ازراه دور بیماران مبتلا به کروناویروس، خطر ارتباط با ویروس را کم کند. سگ رباتیک برای انجام دادن وظیفه خود، به یک آی پد مجهز شده که روی آن نصب می شود و به پزشکان امکان می دهد تا با بیماران صحبت کنند. این آی پدها، صحبت های پزشک را به صورت زنده برای بیماران پخش می کنند. این پروژه، راه جدیدی به سمت پزشکی ازراه دور، پیش روی بوستون داینامیکز قرار داده است و این شرکت هم اکنون به گردآوری گزینه های ضروری برای مقابله با گسترش کروناویروس مشغولست.
۲. ربات شرکت فناوری “استارشیپ”(Starship)

یکی از پیتزافروشی های ایالت آریزونای آمریکا بتازگی از ربات ها برای ارسال پیتزا به مشتریان خود استفاده می نماید. تابحال بسیار شاهد این بوده ایم که ربات ها طی این دوران بسیار به کمک کادر درمانی در بیمارستان ها آمده اند، حال خبرها گویای آنست که صاحبان رستوران ها نیز می توانند برای ارسال غذا به مشتریان خود از ربات ها استفاده کنند. پیتزافروشی”Venezia’s New York Style” در ایالت آریزونا با شرکت فناوری “استارشیپ”(Starship) همکاری کرد تا از ربات های این شرکت برای ارسال پیتزا به مشتریان خود استفاده نماید. ربات ها قادر به تحویل پیتزا به مشتریان در شعاع نیم مایلی هستند. این ربات ها به آسانی قادر به حرکت در اطراف پیاده روها و خیابان ها هستند.
۳. ربات باکتری کُش “یو. وی. دی”(UVD)

از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تابحال ربات های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان ها توسعه داده شده اند، حالا یک ربات ساخته شده که در عرض تنها چند دقیقه می تواند یک اتاق را ضدعفونی کند. یک شرکت موفق به توسعه رباتی شده است که می تواند در عرض دو ساعت حدود ۱۰ اتاق بیمارستان را بطور کامل ضدعفونی کند. شرکت “بلو اوشن رباتیکز”(Blue Ocean Robotics) بتازگی رباتی موسوم “یو. وی. دی”(UVD) را توسعه داده است که به “ربات باکتری کش” مشهور است. ربات “یو. وی. دی” می تواند پس از آن که کار پرسنل بخش خدمات بیمارستان به اتمام رسید، به تمام اتاق ها رفته و هر اتاق را در عرض چند دقیقه بطور کامل ضدعفونی کند. ربات برای ضد عفونی کردن اتاق، اشعه فرابنفش منتشر می کند. عملکرد ربات مذکور به قدری خوب است که بگفته توسعه دهندگان این ربات می تواند ۹۹.۹ درصد باکتری ها را از بین ببرد. علاوه بر نکات مذکور ربات یو. وی. دی همین طور دارای پوشش ۳۶۰ درجه است. شرکت “بلو اوشن رباتیکز” اعلام نموده است ربات یاد شده می تواند ۹ تا ۱۰ اتاق بیمارستان را در عرض ۲ تا ۲.۵ ساعت تمیز و ضدعفونی کند.
۴. ربات های شرکت “زورا باتس”(Zora Bots)

سازمان ملل متحد ربات هایی را برای کشور رواندا ارسال کرده است که در زمان شیوع این بیماری خطرناک، بسیار کارآمد و مفید می باشد. این ربات ها توسط شرکت بلژیکی “زورا باتس” (Zora Bots) توسعه داده شده است و می تواند به کادر درمانی این کشور در مبارزه با کروناویروس کمک نماید. این ربات ها می توانند دمای بدن بیمار را تشخیص دهند و آنرا بر روی صفحه نمایش دهند. علاوه بر آن، آنها قادر به شناسایی افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند نیز هستند و بر علایم کلی بیماران نظارت می کنند. همین طور می توان از آنها برای ارسال دارو و سایر مواد ضروری به بیماران مبتلا به بیماری کووید-۱۹ نیز بهره برد.
۵. ربات “نیومی”(Newme)

دانش آموختگان دانشگاهی در ژاپن به دنبال شیوع کووید-۱۹ و ضرورت رعایت فاصله گیری اجتماعی بوسیله ربات ها و به صورت آنلاین در جشن فارغ التحصیلی خود شرکت کردند. دانشگاهی در ژاپن راهی برای برگزاری مراسم فارغ التحصیلی بدون زیر پا گذاشتن فاصله گذاری اجتماعی در بحبوحه شیوع کووید-۱۹ پیدا کرده است که شامل ربات ها می شود. دانشگاه “پیشرفت کسب و کار”(BBT) در ژاپن در تاریخ ۲۸ مارس یک مراسم فارغ التحصیلی را در یک هتل در توکیو برگزار کرد. بدین ترتیب دانش آموختگان این دانشگاه در ژاپن بجای حضور در مراسم فارغ التحصیلی خود، ازراه دور و با کمک ربات های موسوم به “نیومی” (Newme) در آن شرکت کردند. در سر این ربات ها یک تبلت نصب شده بود و دانشجویان فارغ التحصیل به صورت تماس تصویری در مراسم حضور داشتند و ربات ها مدرک فارغ التحصیلی را به نمایندگی از آنها پذیرفتند. به این ربات ها لباس مخصوص جشن فارغ التحصیلی پوشانده شده بود.

منبع: