پژوهشگران چینی در فاز حیوانی ابداع كردند برچسبی كه زخم های ناشی از دیابت را به سرعت درمان می كند

روش سئو: پژوهشگران چینی، نوعی برچسب پوستی ابداع نموده اند كه می تواند زخم های ناشی از دیابت را زودتر از روش های دیگر درمان كند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران چینی موفق شده اند با یک برچسب پوستی که از جلبک های فیروزه ای ساخته شده، زخم موش ها را ترمیم کنند. شاید روزی بتوان از این برچسب برای درمان زخم های مزمن افراد مبتلا به دیابت نیز بهره برد.
حدود یک چهارم افراد مبتلا به دیابت، از زخم های مزمن رنج می برند برای اینکه گردش خون ضعیف و دلیلهای دیگر سبب می شوند که ترمیم پوست آنها بعد از خراش برداشتن و یا بریده شدن، دشوار باشد. چنین شرایطی در موارد حادتر حتی می تواند به قطع عضو لطمه دیده ختم شود.
زخم های ناشی از دیابت گاهی اوقات با کمک اکسیژن درمان می شوند برای اینکه این باور وجود دارد که اکسیژن می تواند به ترمیم زخم کمک نماید اما این روش، اغلب نتیجه بخش نیست برای اینکه فقط مقدار کمی از اکسیژن می تواند به پوست نفوذ کند.
پژوهشگران “دانشگاه نانجینگ” (NJU) چین برای بهبود اکسیژن رسانی به خون، نوعی برچسب پوستی ابداع نموده اند که از باکتری های زنده موسوم به “Synechococcus elongates” پر شده است. این باکتری ها معمولا با نام باکتری های فیروزه ای شناخته می شوند و اکسیپن را به صورت طبیعی در حضور نور خورشید و طی پروسه فتوسنتز تولید می کنند.
این برچسب پوستی، دانه های هیدروژل را شامل می شود که می توانند اکسیژن را در خود فرو ببرند و آنرا با خود به داخل پوست برسانند. هزینه ساخت این برچسب، کمتر از ۰٫۹۹ دلار است.
پژوهشگران، تاثیر این برچسب پوستی را با تاثیر اکسیژن درمانی در موش های مبتلا به دیابت که زخم های پوستی به قطر یک سانتی متر داشتند، مقایسه کردند.
زخم موش ها بعد از شش روز، با کمک این برچسب تا ۴۵ درصد درمان شد؛ در صورتیکه زخم موش هایی که تحت اکسیژن درمانی قرار داشتند، تنها ۲۰ درصد بود. همین طور زخم های درمان شده با برچسب، سه روز زودتر از زخم موش های دیگر، بطور کامل بسته شدند و هیچ عوارض جانبی نیز به همراه نداشتند.
پژوهشگران امیدوارند که بتوانند این برچسب را قبل از به کار گرفتن در آزمایش های بالینی انسانی، روی حیوانات بزرگتری آزمایش نمایند.
این پژوهش، در مجله “Science Advances” به چاپ رسید.