ونتیلاتور ناسا به صورت مجانی در اختیار تولیدكنندگان قرار می گیرد

به گزارش روش سئو دستگاه تنفس مصنوعی یا همان ونتیلاتوری كه به همت مهندسان ناسا برای مقابله هرچه بیشتر با بیماری همه گیر كووید-۱۹ و در جهت رفع نیازهای ضروری كادر درمان به روشی بسیار مقرون به صرفه و سریع تنها در ۳۷ روز ساخته شد، حالا با تایید سازمان غذا و داروی آمریكا، به صورت مجانی برای تولید انبوه در اختیار تولیدكنندگان قرار خواهد گرفت.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بسیاری از شرکت ها، کارخانه ها، آژانس ها و دانشگاه ها برای کمک به ساخت دستگاه های تنفس مصنوعی یا ونتیلاتورها(ventilators) در طول همه گیری بیماری کووید-۱۹ قدم برداشته اند، چون که کمبود دستگاه های تنفسی در بیمارستان های سراسر جهان دیده می شود. حالا مهندسان و توسعه دهندگان به صورت چشم گیر و سریع توانسته اند نسخه های خویش را بسازند و به مرحله تولید درآورند.
گروه محققان “JPL-Caltech” ناسا یکی از این گروه ها است که یک دستگاه تنفس مصنوعی اضطراری معروف به “VITAL” را طراحی نموده و ساخته و اخیرا هم مورد تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) قرار گرفته است. حالا ناسا گفته است که در طول شیوع این همه گیری، مجوز تولید ونتیلاتور ابداعی خویش را به صورت مجانی برای تولید کنندگان صادر خواهد نمود.
این ونتیلاتور مانند ونتیلاتورهای دیگر، به لوله مجهز است و بیمار می تواند با کمک یک لوله که در مجرای تنفسی او قرار داده می شود، به راحتی نفس بکشد. مقرر است از این دستگاه، در شرایط ضروری و برای بیمارانی که نشانه های جدی تری از کووید- ۱۹ دارند، استفاده گردد تا کمبود شدید تجهیزات را جبران کند.
ونتیلاتور فشار قوی ناسا به علت شیوع بیماری کووید-۱۹ مسیر طراحی، ساخت و تأیید FDA را بسیار سریع پشت سر گذاشت و الان ناسا به دنبال یک شریک در صنعت پزشکی برای تولید انبوه این دستگاه است. این آژانس فضایی گفته است که اجازه تولید انبوه این فناوری را بدون هیچگونه دریافت حق امتیاز می دهد.
“فرد فارینا” مدیر ارشد نوآوری و مشارکت در موسسه فناوری کالیفرنیا مشهور به “کلتک”(Caltech) اظهار داشت: حالا که ما یک طراحی داریم، در تلاشیم آنرا به جامعه پزشکی برسانیم و در نهایت بیماران، در سریع ترین زمان ممکن از آن بهره مند شوند.
ونتیلاتور ناسا می تواند سریع تر از نمونه های رایج کنونی ساخته شود و استفاده از آن هم از سایر ونتیلاتورهای سنتی آسان تر است، چون که قطعات کمتری دارد و می تواند به راحتی و به طور گسترده در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گیرد.
این دستگاه می تواند بین سه تا چهار ماه دوام داشته باشد، ازاین رو یک جایگزین برای ونتیلاتورهای فعلی نیست، اما در کمبود فعلی کمک بسیار خوبی خواهد بود.
ناسا به صورت معمول روی توسعه و ساخت تجهیزات پزشکی متمرکز نیست، اما با عنایت به شیوع کروناویروس جدید و همه گیر شدن آن، برخی از مهندسان ناسا از مهارت های خود برای کمک به مردم استفاده کردند و به نتیجه فوق العاده ای هم رسیدند.
“جیم برایدنستاین” رئیس ناسا اظهار داشت: این دستگاه تنفس مصنوعی یکی از نمونه های بی شماری از استفاده متخصصان فضایی از مهارت ها، تخصص ها و دانش خود در بهبود زندگی مردم روی زمین است.