با تلاش پژوهشگران آمریكایی؛ اولین آزمایش ربات نمونه گیر خون روی انسان، با موفقیت انجام شد

به گزارش روش سئو پژوهشگران آمریكایی توانستند ربات نمونه گیر خون خویش را با موفقیت روی انسان آزمایش نمایند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دو سال پیش، خبرهایی در مورد یك ابزار رباتیك منتشر گردید كه برای گرفتن نمونه های خون ابداع شده بود. این ابزار در آن زمان فقط روی دست های مصنوعی آزمایش شد اما حالا اولین آزمایش خود روی انسان های زنده را با موفقیت پشت سر گذاشته است.
این ابزار كه توسط گروهی از پژوهشگران “دانشگاه راتگرز” (RU) آمریكا ابداع شده، ابتدا روی دست بیمار قرار می گیرد و سپس با استفاده از سیستم سونوگرافی، رگ مناسب را برای گرفتن خون پیدا می كند. ابزار بعد از پیدا كردن رگ مناسب، سوزنی را در رگ قرار می دهد و نمونه خون را از آن می گیرد. نمونه خون جهت بررسی، به یك تحلیل گر خونی منتقل می شود.
ربات نمونه گیر خون در آزمایش های اخیر، روی ۳۱ داوطلب به كار رفت. موفقیت این ربات روی ۲۵ داوطلب كه رگ آنها به آسانی پیدا شد، ۹۷ درصد و روی بقیه داوطلبان، ۸۷ درصد بود.
پژوهشگران باور دارند كه این ربات می تواند برای رسیدن به استانداردهای بالینی، كارآمد باشد. شاید این ربات بتواند علاوه بر گرفتن نمونه های خون، برای كارهای دیگری مانند آنژیوكت و دیالیز هم به كار برود. هنگامی كه تلاشهای مكرر انسان ها برای یافتن رگ ها ناكام بماند، امكان بروز پیامدهایی مانند “فلبیت” (Phlebitis)، “ترومبوزیس” (Thrombosis) و عفونت وجود خواهد داشت.
“جاش لفیمر” (Josh Leipheimer)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ابزارهایی مانند این ربات می توانند به پزشكان كمك كنند تا نمونه های خون را سریع تر، ایمن تر و با اطمینان بیشتر به دست بیاورند. این ابزارها می توانند از بروز پیامدهایی احتمالی و درد فرو رفتن چندین سوزن در پوست هم پیشگیری كنند.
این پژوهش، در مجله “Technology” به چاپ رسید.