نخستین راهپیمایی فضایی ۲۰۲۰، زنانه انجام شد

روش سئو نخستین راهپیمایی فضایی ۲۰۲۰، زنانه انجام شد
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا، اولین راهپیمایی فضایی در سال ۲۰۲۰ تبدیل به دومین مورد در تاریخ فضانوردی شد كه توسط خدمه های خانم انجام می شود.
این راهپیمایی توسط “جسیكا میر” و “كریستینا كوخ” فضانوردان مقیم ایستگاه فضایی بین المللی برای جایگزین كردن باتری های خورشیدی در این ایستگاه از ساعات آغازین چهارشنبه شروع شد و توسط ناسا در سراسر جهان پخش زنده شد.
“میر” و “كوخ” قبل از این در اكتبر سال قبل هنگامی نخستین راهپیمایی زنانه را انجام دادند و تاریخ سازی كردند.
یك راهپیمایی فضایی كاملا زنانه برای پیش از اكتبر سال قبل برنامه ریزی شده بود كه به سبب كمبود لباس فضایی مناسب لغو شد.
به گزارش ناسا، این دو فضانورد به تعویض باتری های نیكل-هیدروژن با باتری های لیتیوم-یونی جدید كردند كه قادر به ذخیره انرژی تولید شده توسط سلول های خورشیدی در ISS هستند.
این باتری های جدید در ماه سپتامبر توسط فضاپیمای ژاپنی “H-II” به ایستگاه فضایی فرستاده شدند.
طی این راهپیمایی فضایی فقط قسمتی از این عملیات انجام شد و این باتری ها در راهپیمایی بعدی كه برای روز دوشنبه برنامه ریزی شده است، بطور كامل نصب خواهند شد.
طبق گزارش CNN، این راهپیمایی فضایی دومین راهپیمایی فضایی “میر” و پنجمین راهپیمایی فضایی “كوخ” است. این دو فضانورد حالا قسمتی از تاریخ غنی ناسا هستند و ناسا می گوید راهپیمایی فضایی اخیر ۲۲۵امین راهپیمایی فضایی است كه در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شده است.
همه این كارها قسمتی از به روزرسانی كلی سیستم برق ISS است كه در ژانویه سال ۲۰۱۷ نیز با تعویض باتری ها انجام شد.
اگر تعویض باتری ها به خوبی پیش برود، “اندرو مورگان” فضانورد ناسا و “لوكا پارمیتانو” فرمانده ایستگاه فضایی از آژانس فضایی اروپا، یك راهپیمایی فضایی در تاریخ ۲۵ ژانویه انجام خواهند داد. آنها نصب دستگاه خنك كننده جدید طیف سنج مغناطیسی آلفا(AMS) را به پایان می رسانند؛ سیستمی كه برای جستجوی ماده تاریك و ضد ماده در جهان طراحی شده است.
راهپیمایی فضایی، فعالیت بیرون از سفینه، یا فعالیت برون ناوی(EVA) به عملیات خروج فضانورد از فضاپیما گفته می شود. این اصطلاح نه تنها برای فضانوردانی كه در مدار زمین از فضاپیما خارج می شوند، بلكه برای فضانوردانی كه بر روی ماه راهپیمایی كردند نیز به كار می رود. فضانوردانی كه مبادرت به راهپیمایی فضایی می كنند، باید لباس فضایی ویژه ای بپوشند كه آنها را در خلأ فضا و در مقابل تشعشعات خطرناك كیهانی محافظت كند.
فضانوردان در هنگام راهپیمایی فضایی ممكنست با «كابل عایق اطمینان» به فضاپیمای خود متصل باقی بمانند. كابل عایق اطمینان باقی ماندن فضانورد در نزدیكی فضاپیما را تضمین و بازگشت او را به داخل سفینه تسهیل می كند. بعضی از لباس های فضایی به شكلی طراحی شده اند كه هوای مورد نیاز فضانورد را بوسیله لوله ای كه در كابل عایق اطمینان جاسازی شده دریافت می كنند. در این صورت به كابل عایق اطمینان «كابل بند نافی» گفته می شود. علاوه بر هوا، ممكنست اقلام دیگر مورد نیاز جهت زندگی و كار فضانورد، مانند الكتریسته و آب نیز از درون كابل بند نافی به لباس فضایی منتقل شود.
در بعضی از راهپیمایی های فضایی، از كابل عایق اطمینان استفاده نمی گردد و فضانورد از ابزارهای دیگری برای بازگشت به فضاپیما استفاده می نماید. در این موارد شانس نجات فضانوردان در صورت بروز اتفاقات ناگهانی خیلی پایین است.

منبع: