نمایشگاه CES 2020؛ سطل زباله ای كه پسماندهای غذا را كمپوست می كند

به گزارش روش سئو یك سطل زباله فناورانه در نمایشگاه CES 2020 معرفی شده است كه به جای فقط دفع پسماند غذاها، آنها را پوسال یا كمپوست می كند.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، كمپوست سازی روشی خارق العاده است كه افراد عادی می توانند به وسیله آن به مبارزه با تغییرات آب و هوایی كمك كنند و فشار روی محل های دفن زباله محلی را كاهش دهند. روش دفع و دفن زباله مملو از ضایعات مواد غذایی فرآیندی پرزحمت و بد بو است كه طی آن خیلی از ضایعات هم به راحتی به اطراف پراكنده می شوند.
در حالیكه با نصب سطل زباله جدید معروف به “سپورا”(Sepura) در زیر سینك آشپزخانه، تمام كاری كه باید انجام دهید این است كه بشقاب خویش را درون آن خالی كنید.
“سپورا” چه از نظر شكل و چه از نظر عملكرد به صورت مؤثر پسماندهای غذا را كمپوست می كند. در حالیكه سطل های زباله معمولی زباله ها را تنها خرد می كنند و مواد زائد غذایی را به اندازه كافی خرد نمی كنند، “سپورا” می تواند به صورت خودكار مواد جامد را از مایعات جدا كنند و زباله ها را درون یك محفظه ضد بو می ریزد كه می توان آنرا در باغچه حیاط خانه خالی كرد.
با “سپورا” دیگر نیازی به نگرانی در مورد ضایعات مواد غذایی سفت و حجیم نیست و كاربر می تواند تقریباً هر چیزی را به شرطی كه از لوله تخلیه رد شود، درون سینك بریزد. بعنوان مثال می توان با خیال راحت هسته آووكادو، پوسته تخم مرغ و ​​حتی استخوان مرغ و ماهی را درون آن انداخت. ریختن مواد نیمه جامد مانند فلفل دلمه هم هیچ مشكلی ایجاد نمی كند، چونكه تكه های نیمه جامد و جامد نظیر گوشت، لوبیا و چربی سفت شده به صورت خودكار از مایعات جدا می شوند.
نصب این سطل هم آسان است. به آسانی می توان دستگاه جداكننده را به قسمت زیرین سینك آشپزخانه وصل كرد، لوله تخلیه را به یك طرف جداكننده و طرف دیگرش را به سطل وصل كرد.
پوشش این سطل با یك فیلتر كربن دوبرابر شده است، ازاین رو حتی در صورت پر شدن سطل هم هیچ بوی بدی از آن بیرون نخواهد آمد.
وقتی “سپورا” پر شود به لطف چهار چراغ LED كه میزان پر بودن سطل را نشان می دهند، حتی لازم نیست تا زمانی كه می خواهید سطل را خالی كنید، كاور آنرا بردارید.
پوسال یا كمپوست، پسماندهای آلی تجزیه شده و نسبتاً پایدار حاصل فرایند پوسش هستند و پوسش یا كمپوست كردن عمل پوساندن و تجزیه بقایای گیاهی، حیوانی یا زباله های شهری همینطور لجن فاضلاب است كه تحت شرایط خاص و روش های گوناگون انجام می گیرد. این عمل شاید كهن ترین روش بازیافت باشد. مواد آلی موجود در توده مصرفی برای كمپوست از ضایعات كشاورزی، مواد خوراكی و زباله هایی است كه از طریق تجزیه هوازی و بی هوازی به خاك سیاه و سفید غنی تبدیل می شوند كه بعنوان كود در كشاورزی مصرف می شود.
فرایند كمپوست بسیار ساده است و به دست افراد با تجربه در خانه های خود، كشاورزان در زمین های شان و به شكل صنعتی هم انجام می شود. كمپوست حاصل فعالیت بیولوژیكی میكروارگانیسم هایی است كه توانایی شكستن مولكول های درشت مواد آلی را دارا هستند.
این كود كه از پسماندهای كشاورزی، خانگی و خوراكی تولید می شود، یكی از عالی ترین كودها برای مصارف كشاورزی به حساب می آید و تولیدكنندگان گل و گیاه هم امكان بهره گیری از این كود را دارند. منیزیوم و فسفات موجود در این كود سبب آبرفتی شدن خاك های كشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاك می شود. كمپوست، خاك بسیار غنی و مورد استفاده است كه در مكان هایی همچون در باغ ها، محوطه سازی، باغداری و كشاورزی، بعنوان كود به كار می رود كمپوست بعنوان یك آفت كش طبیعی برای خاك نیزهست. در خاك پوسال اكوسیستم ها برای كنترل فرسایش، زمین و جریان بهسازی خاك، ساخت و ساز تالاب، و بعنوان پوشش دفن زباله بسیار مفید می باشد.
مقرر است عرضه و فروش “سپورا” با قیمت ۳۴۰ دلار از پاییز پیش رو آغاز شود.