سازمان فضایی هند: ناسا ویكرام را پیدا نكرده است

به گزارش روش سئو چندی قبل پژوهشگران ناسا اعلام نمودند با استفاده از چند تصویر بقایای به جامانده از فرودگر قمری گمشده هندی ها را پیدا كردند اما سازمان فضایی هند ادعای ناسا را رد كرده است.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، آژانس فضایی هند می گوید ناسا محل سقوط فرودگر قمری ویكرام را پیدا نكرده است و این ادعا كه آنها چندی قبل گفته اند محل سقوط آنرا پیدا كرده اند دروغ است. چندی قبل ناسا در حساب كاربری خود در توییتر ادعا كرد كه محل فرودگر ویكرام فضاپیمای چاندرایان۲ را پیدا كرده است. حال بعد از گذشت حدود یك هفته سازمان فضایی هند این ادعا را رد كرده است.
“كی سیوان”(K Sivan) رئیس سازمان پژوهش های فضایی هند اظهار داشت: مدارگرد این فضاپیما پیش تر موقعیت فرودگر ویكرام را پیدا كرده بود. ما تصاویر آنرا در سایت خود گذاشته ایم.
همه این ها در حالی است كه سازمان پژوهش های فضایی هند هیچ تصویری در سایت خود برای اثبات این مورد قرار نداده است و هیچگاه نگفتند كه محل سقوط در كدام قسمت است.
چندی قبل، سازمان پژوهش های فضایی هند”(ISRO) اعلام نمود كه فرود نخستین فضاپیمای این كشور در نزدیكی قطب كشف نشده جنوب ماه نافرجام مانده است و فرودگر فضاپیمای “چاندرایان -۲ “(Chandrayaan-۲) معروف به “ویكرام”(Vikram) در فاصله ۲.۱ كیلومتری از سطح ماه ارتباط خود با زمین را از دست داده و تماس با كاوشگر چند ثانیه قبل از فرود قطع شده است.
“چاندرایان -۲” دومین مأموریت “سازمان پژوهش های فضایی هند”(ISRO) به ماه بوده است.
چندی قبل تیم تحقیقاتی پروژه فضاپیمای “مدارگرد شناسایی ماه”، تصاویری را منتشر نمودند كه در تاریخ ۱۱ نوامبر گرفته شده بودند.
این تصاویر نشان داد كه فضاپیمای هندی ها هنگام برخورد با ماه، تغییراتی را در سطح آن بوجود آورده است.
سپس كارشناسان حوزه تصویربرداری شواهد این برخورد را در تصاویر پیدا كردند و محل بقایای فضاپیما كه حاصل این برخورد است و مكان خود برخورد را دقیقا پیدا كردند.
بنا بر بیانیه رسمی ناسا، بزرگترین قطعه باقی مانده از این برخورد ۱.۵ متر عرض دارد.
مأموریت بدون سرنشین “چاندرایان -۲ ” ۱۴۰ میلیون دلار برای هندی ها هزینه داشت و با هدف فرود بر ماه و مطالعه و بررسی وجود آب در سطح ماه انجام شد.
اگر این مأموریت با موفقیت انجام می شد، هند چهارمین كشوری می شد كه روی ماه یك كاوشگر فرود می آورد.