معاون وزیر ارتباطات مطرح كرد: ایجاد روزانه۵صفحه جعلی بانكی، كاربران كم سواد دیجیتالی در معرض خطر

به گزارش روش سئو معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: روزانه بیشتر از ۵ صفحه جعلی بانكی (فیشینگ) توسط كلاهبرداران ایجاد می شود و كاربران دارای سواد دیجیتالی كم، بیشتر در معرض خطر هستند.

به گزارش روش سئو به نقل از مهر، امیر ناظمی در اینستاگرام نوشت: فیشینگ، سایت ها و صفحه های اینترنتی جعلی هستند كه تلاش می كنند از راه فریب كاربران اطلاعات مربوط به نام كاربری، پسورد یا اطلاعات كارت بانكی آنها را به دست آورند. از این طریق كاربرانی كه دارای سواد دیجیتالی كمتری هستند و یا از ابزارهای به روز نشده استفاده می نمایند، بیشتر در معرض خطر هستند و اطلاعات آنها مورد سوءاستفاده قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: برای مقابله با فیشینگ راه های مختلفی وجود دارد كه همچون آنها می توان به افزایش دانش كاربران، پایش مداوم بانك ها برای شناسایی صفحات جعلی و راهكارهای فنی مانند نصب فایروال ها اشاره نمود.
وی اظهار داشت: فیشینگ یك چالش جهانی است بنابراین هم ابزارهای جهانی در این خصوص طراحی شده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح كرد: با اینكه مأموریت سازمان فناوری اطلاعات به صورت مستقیم شناسایی و مسدودسازی این صفحات نیست و این امر در حیطه وظایف پلیس فتا و بانك ها است اما بیشترین شناسایی و مسدودسازی صفحات جعلی درگاه های بانكی را ما در مركز ماهر انجام داده ایم.
وی با اشاره به اینكه در ۶ ماه نخست امسال ۸۵۷ سایت فیشینگ شناسایی و مسدودسازی شده اند، افزود: این به مفهوم آن است كه روزانه بیشتر از ۵ صفحه جعلی بانكی توسط كلاهبرداران ایجاد می شود.
معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان كرد: در مجموع كمتر از ۱۰ مورد (حدود یك درصد) از این موارد در شبكه های اجتماعی توسط كاربران اخطار داده می شود و با ۹۹ درصد دیگر به صورت فنی مقابله صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: ۹۵ درصد از این موارد را از راه همكاری بین المللی با مراكز ( CERT) دنیا انجام می دهیم. به صورت متقابل هم مراكز مشابه مركز ماهر در كشورهای دیگر بعد از شناسایی این درگاه های جعلی آنرا به ما اطلاع می دهند. در حقیقت صیانت از حقوق كاربران بر پایه قواعد جهانی است و از مبداء مسدود می شود.
ناظمی افزود: با اینكه شاید بسیاری ترجیح می دهند تا روز به روز بر كنترل بیشتر اینترنت مردم بیفزایند و این امر را به بهانه محافظت از مردم و صیانت از اطلاعات آنها انجام می دهند اما واقعیت آن است كه اصلی ترین راه مقابله با چالش های جهانی، استفاده از قواعد جهانی است. بر این اساس همكاری بین المللی نه تنها پایدارتر است، بلكه ریسك تعرض به حقوق مردم را می كاهد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح كرد: در عصر فناوری به همان دلیلی كه فناوری جهانی است، اتكا به شیوه ها و قواعد جهانی هم یك چاره است. شاید گاهی باید این نگاه منفی به همكاری بین المللی را كنار بگذاریم تا بتوانیم منافع همكاری جهانی را ببینیم. در مورد چالش های جهانی، راهكارهای جهانی كارآمدتر از كنترل شدید در كاربری مردم است كه گاهی پشت سر واژه های درستی مانند شبكه ملی اطلاعات پنهان می شود.
وی اظهار داشت: شبكه ملی اطلاعات ضروری و مهم می باشد اما حداقل این را خوب می دانیم كه كاربردش مقابله با فیشینگ نیست.