با تلاش پژوهشگران انگلیسی صورت می گیرد درمان تنبلی چشم با بررسی ۲ مسیر جداگانه مغز

به گزارش روش سئو پژوهشگران انگلیسی در پژوهش جدید خود دریافتند كه شاید بتوان با بررسی دو مسیر جداگانه در مغز انسان، به درمان تنبلی چشم كمك كرد.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، دانشمندان دانشگاه “یورك”(University of York) انگلستان در بررسی جدیدی دریافته اند كه دو مسیر جداگانه جهت بررسی حركت سه بعدی در مغز انسان وجود دارد كه به انسان ها امكان می دهد از عهده كارهایی مانند گرفتن توپ و یا دور شدن از اجسام در حال حركت برآیند.
شاید نتایج این پژوهش بتواند به یافتن راه هایی برای كاهش اثر تنبلی چشم كمك كنند و حتی راهنمای خوبی برای ابداع نمایشگرهای سه بعدی و سیستم های واقعیت مجازی باشند.
خیلی از اطلاعات دانشمندان در مورد حركت سه بعدی، از مقایسه سیگنال هایی به دست می آید كه از چشم انسان ساطع می شوند اما روش دقیق پردازش این سیگنال ها توسط مغز، در گذشته به صورت كامل درك نشده بود.
دانشمندان دانشگاه یورك با همكاری پژوهشگران “دانشگاه سنت اندروز” (University of St Andrews) اسكاتلند و “دانشگاه برادفورد” (University of Bradford) انگلستان در بررسی جدیدی نشان دادند كه مغز از دو مسیر جداگانه می تواند سیگنال های سه بعدی را بررسی كند. آنها دریافتند كه سیگنال های حركت سه بعدی، در اولین مرحله انتقال تصویر از چشم به مغز، در این دو مسیر مغز از هم تفكیك می شوند.
دكتر “الكس وید” (Alex Wade)، پژوهشگر بخش روانشناسی دانشگاه یورك اظهار داشت: ما می دانیم كه دو سیگنال، از سیستم بینایی به سمت مغز ارسال می شوند تا به مغز در بررسی حركت سه بعدی كمك كنند. حركت یكی از این سیگنال ها، سریع و دیگری آرام است.
وی ادامه داد: نتایج این پژوهش می توانند به ما در بررسی های خیلی از جمله بررسی ارتباط میان دست و چشم كمك كنند. نكته ای كه ما نمی دانیم این بود كه مغز چگونه با این سیگنال ها كار می كند تا ما را در درك محیط اطراف و واكنش نشان دادن نسب به آن یاری دهد. ما با استفاده از فناوری تصویربرداری مغزی توانستیم ببینیم كه دو سیگنال سه بعدی، در دو مسیر جداگانه مغز از هم تفكیك می شوند و به سیستم بینایی اطلاع می دهند كه در حال نزدیك شدن به یك جسم در حال حركت است.

این گروه پژوهشی، قبل از این نشان داده بودند كه شاید افراد مبتلا به تنبلی چشم به رغم داشتن بینایی سه بعدی ضعیف، بتوانند سیگنال های سریع سه بعدی را ببینند. با مشخص شدن نحوه عملكرد این مسیرها در این پژوهش جدید، امكان بررسی درمان های گوناگون برای این افراد وجود خواهد داشت.
دكتر “ملینا كاستنر”(Milena Kaestner)، از پژوهشگران دانشگاه یورك اظهار داشت: ما از دیدن ارتباط میان سیگنال های سه بعدی و نحوه دریافت اطلاعات مربوط به رنگ توسط مغز شگفت زده شدیم. حالا باور داریم كه شاید نقش رنگ، در این نوع از پردازش بصری، مهم تر از چیزی باشد كه پیش تر تصور می كردیم. تصور ما این بود كه مسیرهای بینایی مربوط به رنگ، از سیگنال های مربوط به حركت و عمق جدا هستند اما این پژوهش جدید نشان داده است كه شاید ارتباطی میان مغز و این سه خصوصیت بصری وجود داشته باشد.
دكتر “جولی هریس”(Julie Harris)، پژوهشگر دانشگاه سنت اندروز اظهار داشت: شاید درك بیشتر سیستم بینایی و نحوه ارتباط حركت، عمق و رنگ در مغز بتواند به پژوهش های آینده این حوزه كمك نماید.
این پژوهش، در مجله “PNAS” به چاپ رسید.