پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام: یكی از علل كاهش باروری مردان، خانه است!

روش سئو: پژوهشگران ˮدانشگاه ناتینگهام(University of Nottingham) انگلستان در مطالعه اخیر خود دریافته اند كه مواد شیمیایی موجود در خانه، می تواند سبب كاهش باروری مردان شود.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا، پژوهشگران انگلیسی در مطالعه اخیر خود به این نتیجه رسیده اند كه بعضی از مواد شیمیایی موجود در اشیای موجود در خانه می توانند نقش مهمی در كاهش باروری افراد داشته باشند.
پژوهشگران طی این مطالعه، اسپرم های سگ های خانگی و چندین مرد را مورد بررسی قرار دادند.
پژوهشگران سپس بررسی ها دریافتند دو آلودگی قابل تشخیص وجود دارد. یكی از آنها، ماده شیمیایی به نام “بیس (۲- اتیل هگزیل) فتالات”(DEHP) است. ماده شیمیایی مذكور یك روان ساز بتن معمولی است كه در تولید لباس، اسباب بازی و فرش مورد استفاده قرار می گیرد.
“روان ساز بتن” یا “روان كننده بتن” كه با نام “كاهش دهنده آب در بتن”(plasticizer) باز شناخته می شود، یكی از انواع افزودنی های شیمیایی به بتن طبق آئین نامه بتن ایران(آبا) است. همین طور برای بهبود كارایی بتن تازه از این مواد استفاده می شود.
ماده شیمیایی دومی كه شناسایی نمودند “بیفنیل پلی كلر شده ۱۵۳” (polychlorinated biphenyl ۱۵۳) بود كه در محیط های مختلف مانند غذا یافت می شود. بیفنیل پلی كلر شده یا(PCB) یك تركیب آلی كلر با فرمول C۱۲H۱۰−xClx است. بیفنیل پلی كلر شده برای محیط زیست سمی است و در ردهٔ آلاینده های آلی دیرپا جای دارد. آلاینده های آلی دیرپا(پایدار) (persistent organic pollutants یا POPs) موادی شیمیایی هستند كه در محیط به مدت نسبتاً طولانی باقی می مانند و با ورود به زنجیرهٔ غذایی، در بافت های زنده متراكم می شوند و بر سلامت انسان و محیط آثار نامطلوب دارند. در اثر آلوده شدن انسان به PCB در حجم بالا، مواردی مانند راش و جوش های كیست مانند شدید در پوست دیده می شود.
این مطالعه نشان داد كه مواد شیمیایی مذكور دارای اثرات مخربی بر اسپرم انسان و سگ می باشند.
یافته های این مطالعه در مجله “Scientific Reports” منتشر گردید.