در دانشگاه بریتیش كلمبیا انجام شد بررسی وضعیت قلب با یك مبدل فراصوت

روش سئو: مهندسان دانشگاه ˮبریتیش كلمبیاˮ، نوعی مبدل فراصوت ابداع نموده اند كه می تواند امكان بررسی قلب را به صورت روزانه فراهم آورد.
به گزارش روش سئو به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، مهندسان “دانشگاه بریتیش كلمبیا”(UBC)، مبدل فراصوت(ultrasound) جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند هزینه اسكنرهای فراصوت را تا ۱۰۰ دلار كم كند.
این نوآوری قابل حمل و پوشیدنی كه به اندازه یك چسب زخم است، می تواند با تلفن همراه هوشمند شارژ شود.
اسكنرهای فراصوت برای تولید تصاویر درون بدن و فرستادن آنها به كامپیوتر برای تولید سونوگرام، از كریستال های پیزوالكتریك استفاده می نمایند. پژوهشگران، به جای این كریستال ها، از رزین پلیمر موسوم به “polyCMUTs” استفاده كردند كه هزینه ساخت كمتری دارند.
“كارلوس جراردو”(Carlos Gerardo)، دانشجوی مقطع دكتری مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه بریتیش كلمبیا اظهار داشت: ما توانستیم polyCMUTs را با استفاده از تجهیزات كمتر و طی مراحل ساخت كوتاه تر تولید نماییم كه به صرفه جویی قابل توجهی در این زمینه منجر گردید.

“ادموند كرتو”(Edmond Cretu)، استاد مهندسی برق و كامپیوتر و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: سونوگرام های بوجود آمده با این ابزار جدید، حساس و حتی دقیق تر از سونوگرام های بوجود آمده با مبدل های پیزوالكتریك هستند.
وی ادامه داد: از آنجائیكه مبدل ما فقط به ۱۰ ولت برق نیاز دارد، با یك گوشی هوشمند قابل شارژ است و می توان در مناطق دورافتاده هم از آن استفاده نمود. این مبدل، قابلیت قرار گرفتن در یك ماده انعطاف پذیر را دارد و می توان بدون افزایش هزینه از آن بهره برد.
“رابرت رولینگ”(Robert Rohling)، استاد مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه بریتیش كلمبیا اظهار داشت: گام بعدی این پژوهش، ابداع تعداد بیشتری از این ابزار و نهایتا آزمایش آن برای كاربردهای بالینی است.
وی ادامه داد: از این ابزار، می توان برای بررسی سرخرگ ها و رگ ها بهره برد و یا با نصب آن روی قفسه سینه، شرایط قلب را روزانه مورد بررسی قرار داد.
این پژوهش، در مجله “Nature Microsystems & Nanoengineering” به چاپ رسید.